• האינטרנט של הדברים (IoT) וארגון עם קיימות

מנהל מתקנים משתמש בתוכנה לניטור אנרגיה במסכים מרובים, ניהול אנרגיה תעשייתית.
קישוריות IoT מניעה איסוף מידע תפעולי לצורך קבלת החלטות מבוססת עובדות וכימות פיננסי של מאמצי קיימות על מנת לקבל שורת רווח טובה יותר.
האינטרנט של הדברים (IoT), מהפכה טכנולוגית שמונעת מהייצור ההמוני של חיישנים חכמים אך זולים, קישוריות אינטרנט, מחשוב ענן וביג דאטה, משנה את האופן שבו חיים ועובדים - ובהיקף ללא תקדים. בעוד של- 3 מיליארד כמעט יש כיום גישה לאינטרנט, ועוד 2 מיליארד צפויים להתחבר במהלך חמש השנים הבאות, מומחים צופים שכמעט 50 מיליארדהתקנים, הידועים גם בשם "דברים" יהפכו להיות מחוברים לאינטרנט ויהיו יצרני רציפים של נתונים במהלך אותה תקופה.

ההבטחה לכמות גדולה כזו של נתונים - שייאספו ויעברו בתקשורת כמעט בזמן אמת ברחבי ארגון עולמי או בשרשרת אספקה תתורגם למידע בר ביצוע, מצב שישנה את האופן שבו עסקים מנוהלים, ותקבע מסגרת עבודה לעידן חדש של קיימות בארגון. עם IoT, חברות יוכלו לרכז ולבצע איסוף המידע התפעולי שנדרש להן על מנת לקבל החלטות מבוססות עובדות במקום להסתמך על אינטואיציה. עם הסרה של אי הוודאות הקיימת כיום, הנובעת ממידע חסר,  העסקים יכולים לקדם תחומים רבים ובהם הקמת ותחזוקת מתקנים, שותפים, לוגיסטיקה ואפילו את המידע של העובדים כדי לקבוע פגישות, לנהל ולשפר ברציפות את יעדי הקיימות שלהם.

יעילות תפעולית: נקודת התחלה
יישום מוקדם של IoT בתוך הארגון מתמקד בשיפור יעילות התפעול, שיפור המעקב, תחזוקה והביצועים של נכסי הארגון - תוך השפעה ישירה על שורת הרווח. חברות נמצאות כיום על סף היכולת לנטר במדויק את כל הנכסים שלהן, לא רק אחוזים קטנים מהם כפי שהיה מקובל עד כה.

המשמעות של כיסוי מקיף לכלל הנכסים באירגון, תאפשר בקרה על מכונה בתהליך הייצור או רכיב חומרה בשרשרת האספקה, אשר יכול מעתה להימצא בתקשורת בין אם הוא פועל בטווח המפרט או שנדרש לו תיקון/כיול, ובכך להגדיל למקסימום את תפוקת הייצור, היעילות והרווחיות.

כיום, חיישן בחדר ישיבות יכול לקבוע את התפוסה בחדר ישיבות ולהודיע למערכת ניהול המבנה לכבות את התאורה ואת החימום/ קירור כדי לחסוך באנרגיה. אפשר להגביר עוד את ההשפעה הזו על ידי חיבור החיישן עם מידע מקוון של מזג האוויר כדי לקבוע ולהודיע לבקרת הסביבה הנדרשת את המידע הרלוונטי לבקרה ביום העבודה מחר. ביישום יותר עולמי, IoT יכול לעזור למנהלי אנרגיה להביט את מעבר לפורטפוליו של המבנים שלהם, לגשת לנתוני זמן אמת ולנתונים היסטוריים, על מנת להפיק את ההשקעות באנרגיה עם הנצילות וההחזר הגבוהים ביותר.

הפוטנציאל של חיסכון בשורת הרווח כאן הוא עצום ומתפשט. חברות לוגיסטיקה משפרות את מסלולי החלוקה בהתבסס על נתוני IoT, מקצצות בצריכת דלק; יצרנים מפעילים תהליכים באופן יעיל יותר תוך שימוש בפחות אנרגיה ובהפחתת פסולת; ובעלים של נכסים מסחריים מניבים ומפעילי מתקנים ומערכות תומכות במבנה, מגדילים למקסימום את הנוחות של הדיירים תוך הקטנה למינימום של העלויות ושל ההשפעה על הסביבה.

ברמת הסביבה, צוות שירותי האנרגיה והקיימות של שניידר אלקטריק רואה בהופעת האינטרנט של הדברים צעד שימושי ומהפכני בכיוון של שיפור הקיימות של עסקים. ובעוד שמתן אפשרות ליותר "דברים" ברחבי הארגון למדוד ולשתף נתונים הקשורים לקיימות הוא מסעיר, אנחנו נסערים במידה שווה באשר למה שאפשר לעשות עם הנתונים האלו כדי לעמוד ביעדי איכות הסביבה.

במחשבה על המיקוד הכפול הזה, להלן כמה דוגמאות:

ההצלחה של אפשור הקיימות
למשל, נניח שקמעונאי גדול עם אלפי אתרים ברחבי ארה"ב מעונין לקבוע יעדי קיימות חדשים.

על מנת להתחיל, שניידר אלקטריק הייתה מחשבת את המספרים, משימה שהופכת להיות אפשרית בזכות יועץ המשאבים, פלטפורמת הקיימות שלנו מבוססת מחשוב ענן. יועץ המשאבים צובר דיווח חודשי וכמעט בזמן אמת של אספקת אנרגיה, נתוני דרישה וקיימות - עד 400 רצפים ומיליונים של נקודות בסך הכל - ומציג את הנתונים האלו לבעלי העניין ברחבי הארגון.

באמצעות מדידי אנרגיה באתר, יועץ המשאבים אוסף נתונים מקיפים לגבי צריכת חשמל וגז טבעי ברחבי הארגון בחתכים של חנויות, מרכזי חלוקה ומרכזי נתונים - עד כמעט זמן אמת. לאחר מכן בעזרת תוכנת ניתוח והמומחיות של אנשי השירות שלנו, היינו יכולים לעזור לחברה לזהות שווקים בארה"ב שמהם הרכישה של אספקת חשמל ממקור מתחדש תהיה בעלת היתרונות הרבים ביותר; לאתר אלו עיצובים של חנויות הם היעילים ביותר על בסיס מ"ר; ולהתחיל לדרג את דרכי הפעולה הטובות ביותר של החנויות היעילות ביותר ברחבי הפוטפוליו שלהם תוך נקיטת פעולות לשפר את 10% הפחות יעילות.

RA_PAM-001-490x490 

יועץ המשאבים צובר נתונים ממערכות שונות ומנתח אותן. 


זהו IoT בפעולה ואנחנו רואים יותר ויותר חברות שמיישמות אותו על מנת להניע את תוכניות הקיימות. לדוגמה, לקבוצת Blackstone, אחת מחברות ההון הפרטי הגדולות בעולם, לא הייתה דרך לצפות ולנתח במהירות את מדדי הקיימות ברחבי פורטפוליו החברות שלה. מצב זה הגביל את היכולת שלה לקבל החלטות אסטרטגיות באשר למקום שיש למקד בו את המאמצים כדי להקטין עלויות לא נחוצות. ואולם, מימוש יועץ המשאבים אפשר ל- Blackstone למזג את נתוני השימוש באנרגיה מכל חברות ההחזקות שלה ברחבי העולם. למנהל הקיימות הראשי יש מעתה את כל הנתונים בקצות אצבעותיו והוא יכול לבחון את הביצועים ברחבי הארגון כולו. יועץ המשאבים, המשרת כלוח הבקרה לקיימות, מספק לחברה, כפי שהציג זאת ה CSO של הארגון: "פלטפורמה יחידה לניהול עלויות החברה וביצועי איכות הסביבה". Blackstone יכולה כיום לכמת את יוזמות הקיימות ולקבוע להן סדרי עדיפויות. יעילות מוגברת זו אפשרה לחברה לקבוע יעד של הפחתת צריכת המשאבים ב- 100 מיליון דולר.
פתרונות קיימות מתקדמים נמצאים בלב אסטרטגיות הטיפול בבעיות עסקיות ובהנעת הרווחיות והביצועים. ניתוח כזה היה בעבר התחום של גיליון הנתונים. כיום, ניתוחי IoT ונתונים מאפשרים לנו לאסוף נתונים מדויקים ממערכות ברחבי העולם ולהפוך אותם לאיסוף מידע בר ביצוע.

גישה זו, המונעת על ידי נתונים, מוצגת במלואה בקואליציה ללבוש עם קיימות (SAC), אשר מיצגת יותר משליש של נתח השוק העולמי של תעשיית ההלבשה וההנעלה. אחת המשימות של קואליצית SAC היא לקדם גישה משותפת למדידה והערכה של קיימות חברתית וסביבתית דרך כלי ההערכה העצמית הקינייני שלה, מדד Higg. ל- SAC נדרש שותף שיכול היה להמיר את הכלי הזה, אשר הסתמך במידה רבה על גליונות נתונים מורכבים, לפלטפורמה מקוונת ידידותית למשתמש.

עם עזרה משניידר אלקטריק, פלטפורמת המדד החדשה של Higg אפשרה לחברי SAC לעקוב בקלות אחר מדדי הקיימות החשובים ולמדוד אותם במעלה ובמורד שרשרת האספקה, לרבות השימוש באנרגיה, פליטות גז החממה, צריכת המים, מדיניות לגבי חומרים כימיים, ניהול פסולת ונהלי עבודה בבתי חרושת ברחבי העולם.

הפלטפורמה הטכנולוגית שהתקבלה מספקת רמה חדשה של שקיפות ברחבי התעשייה ומאפשרת לכמה מבין המותגים הגדולים ביותר בעולם בתחום ההלבשה והקמעונאות ליצור קשר עם שרשרות האספקה שלהם, לשתף עימם מידע באופן בטוח ומאובטח, כל הדרך עד למפעלי התפירה, הגזירה והייצור ברחבי אסיה. מותגים, יצרנים ומפיצים יכולים ליצור קשר, לשתף נתונים ולהיות מסוגלים לדווח על ביצועי הקיימות שלהם.

העלייה של IoT מרחיבה את היכולת של הארגון לאסוף, לעבד, ובסיכומו של דבר לפעול על פי נתונים שמגיעים מרחבי הארגון אשר מכינים את הקרקע לשינוי גדול ביחס לאופן שבו מדדי הקיימות יפותחו, ינוהלו ויושגו. בדיוק כמו שתוכנת שרשרת האספקה איפשרה לעסקים עולמיים לשפר באופן דרמטי את הייצור, ניהול המלאי והמידע הלוגיסטי שלהם, כך גם האינטרנט של הדברים מוצב מקום שבו הוא יהפוך את הקיימות לגורם הצלחה קריטי בארגון, כשהוא מעלה את שורת המחזור וגם את שורת הרווח.

צפה בקטע הווידיאו הקצר הזה כדי לגלות כיצד פלטפורמת ענן ברמת הארגון יכולה לאסוף ולצבור נתונים ארגוניים לצורך ניתוח ולאפשר יעילות ועלויות מופחתות
צפה בווידיאו קצר זה
Nos conseillers sont disponibles pour répondre à vos questions de 8h00 à 18h00 du lundi au vendredi toute l'année.