• "מהפכת" האינטרנט של הדברים בתעשייה (IIoT): עובדה או דמיון?

תוכנה בתעשייה, אדם נוגע במסך שמציג לראווה שרטוטי נתונים

האינטרנט של הדברים בתחום התעשייה (IIoT) אינו עוסק בתלישת מערכות האוטומציה הקיימות ממקומן על מנת להחליפן בחדשות. משתמשי הקצה השקיעו מאות מיליונים במערכות אוטומציה ובקרה תעשייתית, והם בוודאי לא מוכנים להשקיע מיליונים נוספים כדי להחליף את המערכות האלו בטכנולוגיות חדשות. משתמשי קצה מתנגדים גם לשינויים מהירים וחריפים בגלל הסיכון המורחב לזמני השבתה והעלויות הכרוכות בהם. 

IIoT מוצג לעתים כמהפכה שתשנה את פני התעשייה באופן מהותי. במציאות, זו מהפכה שמקורותיה טמונים בטכנולוגיות ובפונקציונליות שפותחו על ידי ספקי אוטומציה בעלי חזון לפני יותר מ- 15 שנים. מאחר שהתקנים העולמיים הנחוצים הבשילו, ייתכן שיחלפו עוד 15 שנים עד למימוש הפוטנציאל המלא של IIoT ככלות הכל, היתרון של IIoT נעוץ ביכולת לקשר מערכות אוטומציה עם מערכות הארגון שעוסקות בתכנון, קביעת לוחות זמנים ומחזור החיים של המוצר, על מנת לאפשר בקרה עסקית טובה יותר. 

קשה לחזות את ההשפעה ארוכת הטווח של IIoT, אבל שלוש סביבות תפעול ברורות יופיעו כאזורים חשובים שבהם יתחיל המעבר ההדרגתי אל IIoT. 

  • בקרה ארגונית חכמה - טכנולוגיות IIoT יאפשרו אינטגרציה הדוקה של מכונות חכמות מחוברות ונכסי ייצור חכמים מחוברים עם הארגון במובן הרחב. מצב זה יאפשר ייצור גמיש ויעיל יותר, ולכן רווחי יותר. אפשר להתייחס לבקרה ארגונית חכמה כאל מגמה לטווח בינוני עד ארוך. המימוש שלה מורכב ותידרש לו יצירה של תקנים חדשים על מנת לאפשר את מיזוג מערכות IT ו- OT. 

  • ניהול ביצועי נכסים - פרישה של חיישנים אלחוטיים כדאיים מבחינת העלות, קישוריות קלה לענן המחשוב וניתוחי נתונים ישפרו את ביצועי הנכסים. כלים אלו מאפשרים איסוף קל של נתונים והמרתם למידע שמאפשר פעולה בזמן אמת. כל אלו יביאו לתהליכים טובים יותר של קבלת החלטות עסקיות ושל החלטות מוקדמות עם מבט לעתיד. 

  • מפעילים מורחבים - עובדים ישתמשו בעתיד בהתקנים ניידים, בניתוחי נתונים, במציאות רבודה ובקישוריות שקופה על מנת להגדיל את היצרנות. מספר קטן של עובדים מיומנים יישארו מאחור, כדי לאייש את פעילויות הליבה עם העלייה המהירה של הפרישה לגמלאות של אנשי "הבייבי בום", ועובדי המפעל הצעירים שיחליפו אותם, יצטרכו לקבל את המידע ממש בקצות האצבעות. מידע זה יסופק בתבנית זמן אמת מוכרת להם. כך מתפתח המפעל לממוקד יותר במשתמש ופחות במכונה.

לפני שאפשר יהיה לאמץ את מערכות IIoT של הדור הבא, יש צורך להתגבר על כמה מכשולים. אלו כוללים את יצירת התקנים התעשייתיים לתחום IIOT הגנה על אבטחת סייבר וכןהתאמה של כוח העבודהלקבוצות חדשות של מיומניות. 

בעוד ששלושת התחומים האלו קשורים באופן הדוק ומשתפים ביניהם מצבי תלות רבים, יש ביניהם גם הבדלים. לדוגמה, טווחי הזמן הניתנים למימוש והסוגים של מקטעי שוק האוטומציה שאליהם פונים, אינם זהים. 

למרות התרחיש האטי והמדורג הזה של אימוץ IIOT, ההשפעה על הייצור תהיה מרחיקת לכת. ספקים ומשתמשים יצטרכו לאמץ את הטכנולוגיות של IIoT אם ירצו להישאר תחרותיים. החדשות הטובות הן שהטכנולוגיה החדשה תאפשר הוצאה הדרגתית לשוק של פתרונות IIoT, כך אפשר יהיה להעביר עם הזמן את בסיס התשתית הפיסית. העלות של חיישנים מחוברים צונחת במהירות, פרוטוקולים מבוססי IP מקבלים עוצמה בקצב מואץ והאימוץ של פתרונות מבוססי מחשוב ענן הופך להיות מציאות. לספקים כדוגמת שניידר אלקטריק יש המומחיות שמאפשרת להם לפעול עם חברות ייצור על מנת ליישם טכנולוגיות של IIoT במערכות הייצור ולהניע את ההתפתחות לעבר ארגוני ייצור חכמים יעילים יותר, בטוחים יותר ובעלי יותר קיימות.

למד עוד במאמר הטכני שלנו "האינטרנט של הדברים בתעשייה" על האופן שבו הקישור של מערכות אוטומציה עם מערכות לתכנון ארגוני, קביעת לוחות זמנים ומחזור החיים של מוצר, יכולים לאפשר בקרה עסקית גדולה יותר: התפתחות לארגון יצרני חכם
למידע נוסף
Nos conseillers sont disponibles pour répondre à vos questions de 8h00 à 18h00 du lundi au vendredi toute l'année.