• מהו העתיד של אביזרי המיתוג למתח גבוה?

הצוות העסקי

על מנת לנצל את היתרונות של יכולות הרשת החכמה של היום, תעשיית החשמל חייבת ליצור אמות מידה חדשות לאביזרי מיתוג. אביזרי מיתוג לעידן הרשת החכמה צריכים להיות יותר "חכמים מבחינה דיגיטלית", גמישים, קומפקטיים ובעלי יכולת לעמוד בתנאי סביבה קשים.

ואולם התעשייה מטבעה שמרנית ואיטית באימוץ שינויים טכנולוגיים, לרבות אביזרי מיתוג למתח גבוה (MV) ולמתח עליון (HV).

מדוע? חידושים טכנולוגיים צצים מדי 20 שנה בערך אבל אביזרי מיתוג יכולים לפעול כ-40 שנה. מעבר לכך, למפעילי רשתות (T&D) נדרשת יציבות שיכולה לגרום להם להסס במימוש של שינויים ואז יש עקומת למידה: התחזוקה והתיקונים של התקנים אלו עם חיים ארוכים, קלים יותר עבור צוותי שירות אם אין שינויים בטכנולוגיה.

כשלגורמים אלו יש חשיבות, לא מפתיע שחלק מחברות החשמל עומדים בפני אתגרים בבואם להתאים את אביזרי המיתוג לעמידה בדרישות של רשתות חכמות.

יסודות הרשת החכמה
לרשתות חכמות יש שתי מטרות עיקריות:
• לשפר את האיזון בין הדרישה לאספקה
• לשלב יותר אנרגיות מבוזרות ומתחדשות

המשמעות של עמידה במטרות אלו היא פרישה של טכנולוגיה דיגיטלית שמאפשרת תקשורת דו כיוונית, בין חברת החשמל לבין לקוחותיה, ובין התקנים לאורך רשת ההולכה והחלוקה לבין מרכז התפעול של הרשת. עם זאת חלק גדול מתשתית החשמל של היום, לרבות אביזרי המיתוג, מאפשר רק זרימה חד כיוונית של תקשורת שתקפה עבור ייצור אנרגיה מרכזי.

תמונה 1: לוחות מיתוג מודולריים 2SIS מציעים את הגמישות הגדולה ביותר שמתאימה ליישומי רשת חכמה


Image_1_2sis

אביזרי מיתוג ורשתות חכמות

בעוד שהפיזיקה מאחורי אביזרי המיתוג נותרה באופן בסיסי ללא שינוי, הטכנולוגיה משתנה וגם הדרך שבה אפשר להתאים אותה לרשת החכמה. על ידי בחינת המאפיינים של הרשת החכמה אפשר לקבל תובנה לגבי האופן שבו יכולים אביזרי המיתוג לעמוד באתגר הזה.

ברשתות חכמות יש יותר מפסקים אוטומטיים. הוספת מפסקים אוטומטיים ברשתות חלוקת חשמל, היא דרך יעילה להקטנת מספר הלקוחות המושפעים מהפסקת חשמל ולקיצור הזמן הנדרש לשיקום החיבור לחשמל. 

שליטה מרחוק הופכת להיות חיונית. אביזרי מיתוג עם תכונות של שליטה וניטור מרחוק חיוניים לתקשורת דו כיוונית, אוטומציה של מתקן הזנה ולרשתות עם שיקום עצמי וכן לאופטימיזציה של עומסים עם רשת החלוקה. הגישה הטובה ביותר היא לשדרג את תחנות ההשנאה על ידי מימוש אביזרי מיתוג למתח גבוה שניתנים לשליטה מרחוק בכל מקום שאפשר. 

חיישנים בעלי צריכה נמוכה ורבי מודדים דיגיטליים משפרים את הבקרה והניטור. שנאי זרם קומפקטיים  (LPCT) ושנאי מתח (LPVT) יכולים להחליף שנאי זרם ומתח ישנים וכבדים. שנאי LPCT מציעים היום חיישני זרם חדשניים אשר מאפשרים דרגה גבוהה יותר של בקרה וניטור בשרשרת ההגנה. בנוסף, מבט בזמן אמת על ההספק הזמין חיוני ביישומים של רשת חכמה ותידרש לו התקנה של רבי מודדים נוספים המתחברים לחיישנים.

המודולריות חיונית. אביזרי מיתוג למתח גבוה יהפכו להיות מבוזרים יותר ברחבי הרשת החכמה, ואביזרי מיתוג מודולריים יענו על הצורך בגמישות.

טבלה 1:

Table_1.png

ככל שרשתות חכמות יתפתחו, איסוף מידע יאפשר לחברות חשמל לצפות, למדוד ולבקר את המתרחש לאורך הרשת. שליטה מרחוק, אשר תלויה באיסוף מידע דיגיטלי, יכולה לשפר את התחזוקה ולמנוע ביקורים יקרים של אנשי צוות בשטח.

עם מקורות אנרגיה מתחדשת ומבוזרת נוספים שמשתלבים ברשת החכמה, הניטור והמדידה יהפכו להיות חיוניים ביותר ליכולת לאזן בין האספקה לדרישה.

הבא את לוחות החשמל למתח גבוה אל עידן הרשת החכמה
למידע נוסף
Nos conseillers sont disponibles pour répondre à vos questions de 8h00 à 18h00 du lundi au vendredi toute l'année.